VÁŽENÍ OBČANÉ, PŘEDSTAVUJEME VÁM PROGRAMOVÉ PRIORITY KANDIDÁTKY NEZÁVISLÁ VOLBA PRO OBDOBÍ 2022 – 2026.
> CO NECHCEME <
Fantazírovat o tom, co všechno město potřebuje a hlavně – co všechno jsme schopni zařídit. Reálná politika, a to i ta na komunální úrovni, musí vycházet zejména z aktuální finanční kondice města a měla by být výsledkem týmové práce politiků působících v orgánech města.
> CO CHCEME <
Navázat na to dobré, co se v Zábřehu v posledních letech podařilo. V právě končícím volebním období jsme podpořili desítky realizovaných projektů. Z těch významnějších uveďme alespoň cyklostezku Zábřeh – Leština, přídavné parkoviště u nádraží a parkoviště za kulturním domem, rekonstrukci vodovodu, kanalizace a komunikací ve Václavově, rekonstrukci smuteční síně, významné investice do ZŠ B. Němcové, realizaci dopravního hřiště u ZŠ Severovýchod, modernizaci základních a mateřských škol, modernizaci městského stadionu a budování dalších sportovišť nebo založení parku Knížecí sady a zbudování vyhlídkového místa na Humenci.
> CO NABÍZÍME <
Realistický a vyvážený volební program a kandidáty, kteří se v řadě případů dlouhodobě a aktivně zapojují do veřejného života. Problémů i potřeb má naše město nemálo – stejně jako všude jinde. Důležité je, aby zdejší „věci veřejné“ spravovali slušní, racionálně uvažující a pracovití lidé, patrioti, kteří dokáží práci pro město i něco obětovat.
CHCEME, ABY ZÁBŘEH BYL
> BEZPEČNÝ <
Jak toho dosáhnout?- maximálně možnou a efektivní přítomností hlídek městské policie na ulici tak, aby se zvýšila kontrola nad dodržováním veřejného pořádku
- stabilizací počtu strážníků městské policie formou finanční motivace (náborový příspěvek) a dalších motivačních nástrojů
- rozšiřováním kamerového systému ve městě (pokrytí exponovaných lokalit, např. park Knížecí sady, prostor za Domem peněžnictví, nám. 8. května) a současně modernizací stávajících kamer
- výpovědí veřejnoprávní smlouvy o činnosti městské policie v obci Postřelmov, a to při zachování současného počtu strážníků
- větším zapojením Policie ČR do kontroly nad dodržováním veřejného pořádku ve městě (např. napojením služebny na kamerový systém městské policie)
- investicemi do vybavení a zázemí jednotek Sboru dobrovolných hasičů ve městě a v místních částech (součást bezpečnostního a záchranného systému města)
- zavedením systému tísňového volání pro osamělé seniory a osoby se zdravotním postižením (SOS tlačítko, které je v případě ohrožení života či zdraví spojí s dispečinkem tísňového volání = MP, JSDH)
- úpravou nepřehledných míst (zejména v městských parcích) a jejich lepším nasvětlením
- podporou projektů, jejichž náplní je práce se sociálně vyloučenými osobami a lidmi bez domova
> ROZVÍJEJÍCÍ SE <
Jak toho dosáhnout?obecné principy
- plánovat investiční akce na základě aktuální finanční situace a aktuálních potřeb města a s ohledem na možnosti spolufinancování z dotačních titulů
- stanovit reálně dosažitelné investiční cíle a jejich etapizaci v rozpočtovém výhledu
- zajistit finance na dokončení všech projektů, které jsou ve fázi realizace
- vytvářet příznivé podmínky pro podnikání místních firem a drobných živnostníků
- poskytovat příspěvkovým organizacím města (školy) nebo neziskovým organizacím (Charita) servis ve formě předfinancování smysluplných projektů v návaznosti na získané dotace (včetně finanční spoluúčasti)
- rekonstrukce obou budov tzv. staré radnice, včetně zřízení venkovní galerie (historická část: inovační hub, cowork; nová část: byty, popř. městský dům hotelového typu)
- rekonstrukci kulturního domu
- vybudování multifunkční sportovní haly
- postupná modernizace městského stadionu, včetně multifunkčního hřiště (léto-zima) a lezecké stěny
- dostavba sportoviště v areálu ZŠ a DDM Krasohled (a vytvoření podmínek pro jeho využívání veřejností)
- vybudování objektu odlehčovací pobytové služby pro seniory (ul. Sušilova, budova bývalé ZUŠ)
- výměna tobogánu a následná dostavba krytého plaveckého bazénu o dětský a relaxační bazén s využitím úsporných technologií
- rekonstrukce okolí smuteční obřadní síně (vybudování parkovacích stání, rekonstrukce zeleně a centrální komunikace v areálu hřbitova)
- postupná revitalizace sídlišť (Krumpach, Severovýchod, Křížkovského) a vhodných ploch v okrajových částech města se zaměřením na zvýšení množství parkovacích stání, revitalizaci zeleně a veřejných prostranství pro volnočasové aktivity
- vybudování venkovního areálu pro pořádání kulturních akcí
> KŘIŽOVATKOU CEST <
Jak toho dosáhnout?zvyšováním bezpečnosti v dopravě:
- úsekovým měřením rychlosti na příjezdových komunikacích do města (ul. Sokolská, Jiráskova, Olomoucká)
- vyznačením jízdních pruhů pro cyklisty (ul. Postřelmovská, ČSA ad.)
- mechanickými nebo 3D zpomalovacími prvky na frekventovaných komunikacích
- pokračování v přípravě cyklostezky do Rovenska (projektová příprava) a do Lupěného (urychlení výkupu pozemků)
- nové chodníky: za železničním mostem směr křižovatka Rudolfov x Skalička, ul. Dvorská
- postupná rekonstrukce nám. Osvobození s cílem odlehčit a zpomalit dopravu, a to s ohledem na potřeby občanů i podnikatelských subjektů (průjezdnost na základě nového sčítání dopravy dle metodiky Ředitelství silnic a dálnic)
- rozšiřování parkovacích kapacit (záchytné parkoviště nebo parkovací dům na ul. Dvorská)
> DOBRÝM MÍSTEM PRO ŽIVOT <
Jak toho dosáhnout?- podporou výstavby nájemních bytů v rámci developerských projektů
- rozšířením kapacity mateřských škol (Ráječek, ZŠ a DDM Severovýchod); případně formou participace s významnými zaměstnavateli ve městě
- vytvářením podmínek pro společenské, kulturní a sportovní aktivity v místních částech (obecní dům Hněvkov, kulturní dům Václavov)
- podporou různých forem celoživotního vzdělávání, včetně vzdělávání seniorů (univerzita třetího věku, kurzy počítačové a finanční gramotnosti, Akademie kultury a umění)
- zavedením nového formátu předvánočních adventních nedělí za finanční podpory města
- podporou aktivity, které historické jádro města učiní místem setkávání
- zvyšováním atraktivity turistických cílů ve městě a okolí (železniční skanzen Lupěné – Hněvkov, stezky Nordic walking)
- zavedením systému sdílení kol (bike sharing) nebo půjčování kol jako doplňkového řešení dopravní obslužnosti ve městě
> EKOLOGICKÝ <
Jak toho dosáhnout?- investicemi do komunitní energetiky = levnější energie:
- dobudováním infrastruktury v místních částech (Hněvkov – dotace na domovní čističky)
- navýšením počtu kontejnerových stání a vybavováním konkrétních míst komplexním systémem kontejnerů (papír, plast, sklo, kov, textil, bioodpad, elektroodpad, olej).
- postupnou výměnou zastaralého osvětlení na sloupech veřejného osvětlení LED lampami
- výsadbou nové zeleně nejen v obytných zónách, ale i v blízkém okolí města (cyklostezky do Leštiny a Postřelmova)
- opatřeními k zadržování dešťových vod (zasakovací pásy apod.)
- navyšováním počtu míst s odpadkovými koši na psí exkrementy
- instalace alternativních zdrojů (zejména fotovoltaické elektrárny)
- propojení místní výroby a spotřeby energie (školy, bytové domy, úřad, bazén, kulturní dům, firmy atd.)
> CHYTRÝ <
Jak toho dosáhnout?- budováním infrastruktury komunikačních technologií a modernizací stávající sítě (propojování dalších městských budov a částí města optickým kabelem, propojování míst monitorovaných kamerovým systémem)
- zavedením prvků elektronické regulace parkování, vybavením parkovišť dobíječkami na elektromobily, elektrokola a elektrokoloběžky
- zjednodušením komunikace s úřadem (placení městských poplatků, parkovného atd. z pohodlí domova nebo pomocí aplikace v mobilu)
- zřizováním pracovních skupin s cílem zapojit odborníky z praxe do přípravy investičních akcí města (vybrané projektové úkoly)